Hareketli Protez

Hareketli protez hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Hareketli Protez | Klinik İstanbul

Dişler sağlıklı bir şekilde bakıma alınması gereken ve sık sık fırçalanması gereken kemiksi yapılardır. Küçük yaşlardan itibaren dişler günde en az iki kez 2 dakika fırçalanmalı ve ağız bakımı yapılmalıdır. Solüsyon kullanılmalı, diş araları da fırça veya iplikle temizlenmelidir. Dişleri inciten her türlü şeyden kaçınılmalı ve yemek sırasında ağız çalkalanmalıdır. Ancak bu alışkanlık kazanılmazsa ilerleyen yaş ekiplerinde diş sorunları ek olarak ön plana çıkmaktadır. Her şeyden önce dişlerin köklerine olan çürükler, dişlerin daha kısa sürede kaybedilmesine neden olur. Gerçek dişler gibi anlatılan tüm diş kayıplarının yerini alan teknik, hareketli diş restorasyon tekniğidir.

Hareketli Diş Protezi Nedir?

Bir veya daha fazla diş eksikliğinin tedavisinde kullanılır. Hasta istediği zaman kendi protezlerini çıkarıp takabilir. Tam protezler, kısmi protezler, immediat protezler ve üst protezler gibi çeşitler vardır.

Hareketli Diş Protezinin Amacı Nedir?

Dişin rengine ve dokusuna uygun olarak tasarlanan takmalı ve hareketli diş protezlerinin amacı, hastanın kaybedilen diş fonksiyonlarını yeniden canlandırmak, aynı zamanda bozulan konuşma ve estetik görünümü düzeltmektir. Dişi olmayan bir hastada alt ve üst çeneye belirlenen miktarda implant yerleştirilerek sabitlenmiş protez cihazı kullanılır. Bunun dışında hareketli protez kullanan hastaların implant tedavisi ile protezlerini neredeyse sabitlenmiş rahatlık noktasında kullanmaları mümkündür.

Hareketli Diş Protezini Kimler Yapabilir?

Protez, tıp uzmanlığının tüm uzmanlık alanlarından biridir. Protez tedavilerini prostodontist olarak tanımlanan protez uzmanı hekimler tarafından yapılır. Protez tedavisi yapan hekimler diş hekimliğine ek olarak prostodonti ana bilim dalı bünyesinde eğitim görür.

Hareketli Diş Protez Çeşitleri

Beş çeşit hareketli diş protezi vardır. Bunlar;

Klasik kısmi protezler: Hasta tarafından basitçe takılıp çıkarılabilir. Tutuculuğunu ağızda yer alan diğer dişlere kroşe (çengel) adı verilen apareyle sağlar.

Hassas bağlantılı protezler: Sabit protezlerle tedavi yapılamadı ve ağızda çok sayıda diş eksiliği durumunda uygulanan diş protezidir.

Komple protezler: Doğal diş eksikliği olan hastalara uygulanan hareketli apareylerdir.

Anında protezler: İmplant tedavisi uygulanacak ya da tüm dişleri çekilmesi gereken hastalarda, cerrahi işlem sonrası hemen uygulanan protez türüdür.

Üst Diş protezleri: Kısa bir süre sonra çekilmesi planlanan diş veya kök üzerine uygulanan ve düzeltici içinde kalan dişler üzerinde oluşturulan kapaklardan tutuculuğunu alan ağız içi hareketli protezlerdir. Yüzeyden bakıldığında tam protezlere benzer.

Hareketli Diş Protezine Alışmak Zor Mu?

Değiştirilebilir bir düzelticinin kullanımına alışmak sabır ve zaman gerektirir. Bu alışma süresi boyunca,  yeni protezleriniz bitmiş ve ağzınıza oturtulmuş olsa da bazı yeni düzeltmeler ve değişiklikler gerektireceği durumlar olabilir.

Hareketli Diş Protezinin Yapılması Kaç Seans Sürer?

Hareketli protezlerin yapımı genellikle adetten itibaren 5 seans sürer.

Hareketli Protez | Klinik İstanbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hareketli Diş Protezi Bakımı Nasıl Yapılır?

Yemekten sonra protez çıkarılmalı ve ağzın içinde bulunan dişler diş fırçası ve diş macunu ile temizlenmelidir. Temiz su dışında hiçbir kimyasal madde kullanılmamalıdır. İyileştirme tabletleri haftada bir kez kullanılmalıdır.

Hareketli Diş Protezi Fiyatları Nedir?

Genel olarak diş tedavisi fiyatları pahalı olarak bilinir. Kullanılan malzemelerin kalitesine göre alt ve üst çenenin birlikte veya ayrı ayrı yapılmasına göre maliyet değişebilmektedir. Hareketli diş protezi cihazında kullanılan malzemenin akrilik, titanyum vb. olup olmamasına göre fiyat aralıkları değişir. Hareketli protez cihaz çeşitlerinde kullanılan her malzeme ve teknik tamamen farklıdır.