İmplant Üstü Proztezler

İmplant üstü protezler hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İmplant Üstü Protezler | Klinik İstanbul

İmplant üstü protezler tek ya da çoklu diş eksikliği olan hastalarımızın eksik dişlerinin yerine konulmasında uygulanan bir tedavi seçeneğidir. Yapılan implantların üzerine yerleştirilecek şekilde sorunsuz olarak tasarlanmışlardır. Yanlış bir şekilde konumlandırılmış olan implantların üzerine yapılan protezler sağlıklı sonuçlar vermeyip estetik anlamda kötü bir görüntüye sebep olabilmektedir. Bu nedenle implant üzeri protez yapılması için öncelikle implantın sağlıklı bir konuma sahip olması önem taşır. Bu önemli konumlandırma için öncelikle 3 boyutlu bir röntgen çekilerek planlama yapılmalıdır. Tam diş eksikliği yaşayan hastalarda ise bu planlama daha önemli bir yere sahiptir.

İmplant üstü protezler oldukça pratik ve kullanışlıdırlar. İşlemler sırasında ve sonrasında hasta herhangi bir acı hissi duymadığından dolayı lokal anestezi uygulaması yapılmadan konforlu bir süreç geçirilir. Özellikle ön bölgede takılacak olan protezler için estetik açıdan kötü bir görüntü oluşmasın diye geçici dişler takılır ve bu dişler hastanın gündelik hayatına devam edebilmesi için protezlerin takılması aşamasına kadar kullanılabilmektedir.

İmplant Üstü Protezlerin Çeşitleri Nelerdir?

İmplantların üzerine yerleştirilmesi tasarlanan protezlerin iki çeşidi mevcuttur. Hastanın uygunluğuna bağlı olarak bu çeşitler sabit ve hareketli olarak iki gruba ayrılır. Sabit olan protezler isminden de anlaşılacağı gibi hareket etmeyen ve hasta tarafından çıkarılamayan protezlerdir. Yapıştırıcı siman ile ya da vidalı sistemler kullanılarak diş implanta sabitlenir. Hasta memnuniyeti ve çiğneme etkinliğinden dolayı daha çok tercih edilen sabit protezler hastanın çene ilişkilerine, dudak desteği ihtiyaçlarına ve estetik beklentilerine göre planlanmaktadır.

Hareketli olan protezler ise hiç dişi olmayan ya da az sayıda dişi kalmış kişilerde tercih edilmekte ve hasta istediği zaman dişleri çıkarabilmektedir. Çene kemiği sağlığına bakılarak implant üstü hareketli protez uzman hekimler tarafından karar verilerek yapılabilir.

İmplant Üstü Protez Nasıl Takılır?

Sabit ya da hareketli implant üstü protez kullanımı hastanın genel durumuna bakılarak uzman hekimin önerisiyle karar verilen bir tedavi şeklidir. Diş eksiklikleri olan bölgenin uzman hekim tarafından ölçülerinin alınması önemlidir. Bu ölçülere uygun olarak diş tasarımları yapılarak estetik bir görünüm elde edilmesi amaçlanır. Yapılan provalarda uyum sağlanıp hasta için herhangi bir sorun gözlemlenmezse kalıcı protezlerin teslimi gerçekleştirilmektedir. Düzenli bir şekilde kontrol ve bakımı yapılması kullanım açısından da önem taşıyan detaylar arasındadır. Dişlerde kullanılan malzemeye göre 3-6 seans arası implant üstü protez tedavisi tamamlanır. Protez tesliminden sonra hastanın uyum sağladığından emin olmak amacıyla birkaç seans daha kontrole gelmesi gerekebilir. Yaklaşık olarak 2 hafta gibi bir sürede hastanın kullanımına hazır hale gelmektedir.

İmplant Üstü Protezler | Klinik İstanbul | Randevu Al

İmplant Üstü Protezlerin Bakımı

İmplant üstü sabit protezler diş fırçası, köprü altı ipi, diş ipi, ağız duşu ve ağız çalkalama suyu kullanılarak temizlenmektedir. İmplant üstü hareketli protezlerde diğer protezler de olduğu gibi önemli nokta gece ve günün belirli saatlerinde çıkarılarak dokuların dinlenmesin sağlanmasıdır. Protezlerin diş fırçası yardımıyla her yüzeyinin düzgün bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Bu sayede yemek artıklarından kolaylıkla arındırılır.
Protezlerin dışında çıkarıldıktan sonra ağızda kalan çıt çıt mekanizmaları da bol suyla durulanarak temizlenmelidir.

İmplant Üstü Protezlerin Rutin Kontrol Muayeneleri

İmplant üstü protezlerde sorun oluşsun ya da oluşmasın mutlaka rutin kontroller yaptırılmalıdır. Bu kontrol muayeneleri yılda bir ya da iki kez diş hekimleri tarafından olmalıdır. Kontroller sırasında ağız içi radyolojik muayeneler yapılırken kemiklerde sorun olup olmadığı da detaylı bir şekilde incelenir. Yapılan tüm rutin kontroller sayesinde implant üstü protezlerin kullanım ömrü uzarken aynı zamanda ağız sağlığı da kontrol edilmiş olur.

İmplant Üstü Protezlerin Fiyatları

Günümüzün önde gelen teknolojik diş tedavilerinden biri olan implant destekli dolgu tedavisi, hastaların memnuniyetini üst düzeyde karşılayan bir tedavi olabilir. Ömrü en uzun olan protezler, doğal dişlere daha yakındır. Alt ve üst çene kemiklerinin her birine uygulanacağı için herhangi bir aksilik yaşanmaz.