Protez Tedavisi

Protez tedavisi hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Protez Tedavisi | Klinik İstanbul

Bireylerin estetik, fonksiyon ve fonasyon gibi amaca yönelik isteklerini karşılamak için indirek olarak üretilen tüm restorasyonlara protez denmektedir. Genel olarak sabit ve hareketli protez olarak iki tip tedavi seçeneği bulunmaktadır. Sabit protezler hekim tarafından dişlere sabitlenir ve hastalar kendi isteğiyle protezlerini yerinden çıkaramazlar. Hareketli protezleri hastalarımız kendi istedikleri zaman takıp çıkarabilmektedir. Sabit protez yapabilmek için yeterli sayıda diş bulunması gerekmektedir. Sabit protez yapmak için yeterli sayıda diş yoksa ve implant yapılamıyorsa hareketli protezler tercih edilmektedir.

Diş Protezleri Nasıl Uygulanır?

Sabit ve hareketli protezlerin ilk aşaması doğru bir planlama yapmakla başlamaktadır. Planlamayı takiben sabit protezler için preperasyon (diş kesimi, küçültülmesi) yapılır ve ölçü alma işlemi gerçekleştirilir. Hareketli protezler için genelde diş küçültmeye gerek yoktur ve hemen ölçü alınabilmektedir. Protezin diş ve yumuşak dokulara olan uyumu ve doğruluğu alınacak ölçünün hassasiyetinden etkilenmektedir. Ölçü işlemi hastaya ağrı veya acı vermemektedir. Daha sonra, alınan ölçü modele aktarılır ve mevcut dişlerin ve dokuların 3 boyutlu kopyası hazır hale gelmektedir.

Protezler, uyum ve estetik provaları yapıldıktan sonra hastalarımıza teslime hazır hale gelmektedir. Bu aşamaya gelene kadar olan provalarda hastalarımızın istekleri ve estetik beklentileri ön planda tutulmaktadır.

Diş Protez Tedavisinin Amacı Nedir?

Hangi protez tipi uygulanırsa uygulansın temel amaç hastanın kaybettiği fonksiyonları geri kazandırarak, bozulmuş konuşmanın düzeltilmesi ve estetik görünümün arttırılmasıdır. Böylece, kaybedilen ağız sağlığı yeniden kazandırılırken, toplum içinde dişlerindeki bozukluk yüzünden psikolojik baskı hisseden bireylerin psikolojik olarak desteklenmesi sağlanmaktadır. Kaybedilmiş ya da zarar görmüş dişlerin yerine konmasıyla birlikte hastalarımızın yaşam kalitesini de yükseltilmesi amaçlanmaktadır.

Diş Protezi Tedavisi Tipleri

Hareketli Protez ve Sabit Protez olmak üzere iki sınıfa ayrılmaktadır. Bu iki sınıfta diş üstü ya da implant üstü protez olarak kendi içinde alt başlıklara ayrılmaktadır.

Hareketli Protez:

  • Tamamen veya kısmen dişsiz ağızlarda hareketli protez uygulanabilir.
  • Hareketli protezler, hastanın kendisinin çıkarıp takabileceği protezlerdir.
  • Hareketli protezler, ağız içerisinde yer alan dişler ve yumuşak dokulardan destek alarak işlev görür..

Sabit Protez:

  • Tek kuronlar (bir diş kaplaması şeklinde)
  • Köprüler (eksik dişlerin komşu dişlerle kaplanması)
  • Laminate Veneerler (dişlerin sadece görünür yüzeyini kaplayan ince seramikler)
  • İnley ve Onley (Laboratuvar ortamında hazırlanan dişin bır kısmını içine alan restorasyonlar)

Diş Protezlerini Nasıl Temizlemeliyim?

Sabit ve hareketli protezlerin bakımları farklıdır. Sabit protezlerin bakımı diş fırçaları, diş macunları, diş ipleri, arayüz fırçaları, ağız duşları ve ağız gargaraları ile yapılmaktadır. Hareketli protezlerin temizliği biraz daha farklıdır. Hastalar protezlerini çıkarabildiği için her yemekten sonra akan suyun altında sabunlu su ile yıkayabilirler. Bunun dışında hareketli protez hastaları için özel olarak üretilmiş temizleyici tabletler ve özel temizleme fırçaları da bulunmaktadır. Temizleyici tabletlerin üretici firmaların talimatlarına uygun olarak düzenli kullanılması hareketli protezlerin daha uzun zamanda yıpranmasını sağlayacaktır. Günlük temizlik, meydana gelen sorunlara neden olabilecek plak, yiyecek artıkları ve tartar (diş taşı) oluşumunu önlemek için çok önemlidir. Sabah, gerekirse öğlen ve özellikle gece yatmadan mutlaka ağız bakımına protez kullanan hastaların önem vermesi gerekmektedir.