Sabit Protezler

Sabit protezler, estetik veya fonksiyon amacıyla diş eksikliklerinde ve dişlerde fazla madde kaybı bulunduğunda uygulanan protez tipleridir. Sabit protezin yapılacağı dişler belli prensiplere göre küçültülmekte ve ölçüsü alınarak laboratuvar ortamında hazırlanmaktadır. .

Sabit Protezler | Klinik İstanbul

Sabit protezler, estetik veya fonksiyon amacıyla diş eksikliklerinde ve dişlerde fazla madde kaybı bulunduğunda uygulanan protez tipleridir. Sabit protezin yapılacağı dişler belli prensiplere göre küçültülmekte ve ölçüsü alınarak laboratuvar ortamında hazırlanmaktadır. Uygulanacağı dişlere siman yani yapıştırıcı aracılığıyla sabitlendiği için hastalar tarafından takıp çıkarılamamaktadır. Böylece, hareketli protezlere göre adaptasyonu daha kolay olmaktadır. Ayrıca çiğneme etkinliği de hareketli protezlerle karşılaştırıldığında çok üstündür. Tek bir dişi içine alan restorasyonlar kuron, diş eksikliklerinin tamamlandığı en az 3 üyeden oluşan restorasyonlar ise köprü protezi olarak adlandırılmaktadır. Bu yüzden, sabit protezler toplumda genel olarak köprü, kuron ve kaplama olarak bilinirler.

Sabit protezler farklı materyallerden üretilebilmektedir. Sıklıkla uygulanan tipleri, metal-seramik protezler, tam seramik protezler, zirkonyum destekli seramik protezledir. Doktorunuz hangi materyalin size uygun olacağını belirleyecektir.

Sabit Protez Hangi Dişlere Uygulanır?

Sabit protezlerin uygulanabileceği endikasyonlar şunlardır;

 • Çürük veya başka bir nedenle kaybedilmiş dişler,
 • Renkleşmiş ve beyazlatılamayan dişler,
 • Deformiteye sahip dişler,
 • Kanal tedavisi görmüş dişler,
 • Kırılmış ve madde kaybı olan dişler,
 • İmplant üzerine yapılacak dişler.

Sabit Protez Nasıl Yapılır?

Sabit protezler belirli klinik ve laboratuvar işlemlerinin ardından tamamlanmaktadır. Sabit protezlerin üretim süresi kuron ve köprü protezinin sayısına bağlı olarak değişmektedir. Tek bir kuron ya da köprü protezi 3 veya 4 günde üretilebilirken, bütün ağzı ilgilendiren restorasyonlar daha uzun zamanda tamamlanabilmektedir. Kısaca aşamalar şunlardır:

Uygulama Aşamaları,

 1. Hazırlık ve Ölçü: Sabit protez uygulanacak diş veya dişler biyolojik ve estetik kriterlere göre küçültülür ve ölçüsü alınarak laboratuvara gönderilir. Hastaya final restorasyon bitene kadar geçici bir diş yapılır. Yapılacak sabit protez dişin rengi, hasta ve hekim tarafından belirlenir.
 2. Altyapı Provası: Laboratuvarda hazırlanan metal, zirkonyum ya da tam seramik altyapısı prova edilir.
 3. Porselen Prova: Genellikle restorasyonun bitmesinden önceki son aşamadır. Laboratuvarda hazır hale gelen sabit protezlerin komşu, karşılıklı dişler ve diş eti dokusu ile olan ilişkisi kontrol edilir. Estetik ve renk uyumu kontrol edilir. Hastanın onayı alındıktan sonra provası yapılan protez cila için laboratuvara gönderilir.
 4. Cila ve Simantasyon: Laboratuvarda cilalanan restorasyon ağız içinde son kez denenir ve siman yardımıyla diş veya dişlere yapıştırılarak sabitlenir.
 5. Hasta Bilgilendirmesi: Sabit protezlerin bakımına verilen önem restorasyonun ömrünü uzatmaktadır. Hastalar protezlerinin bakımı konusunda bilgilendirilir. Rutin kontroller için randevular oluşturulur.

Sabit Protez Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Sabit protezlerin üretim süresi restorasyonun ne kadar fazla sayıda dişi içine aldığına göre değişmektedir. Tek bir diş ya da köprünün üretimi 3 veya 4 günde tamamlanabilirken, bütün ağzı kapsayan restorasyonların tamamlanması 7-10 iş gününü bulabilmektedir.

Sabit Protez Çeşitleri

Sabit protezler genel olarak kuron ve köprü protezleri olarak ikiye ayrılmakla birlikte sadece dişin görünen ön yüzünün kaplandığı laminate veneerler ya da dişin çiğneyici ve öğütücü yüzünün parsiyel olarak kaplandığı inley ve onlay restorasyonlarda klinikte sıklıkla uygulanmaktadır. Bunların yanı sıra, aşırı madde kaybı olan ve kanal tedavisi görmüş dişlere uygulanan endo kuronlar ya da post ve kor restorasyonları da bu sınıflamaya dahil etmek mümkündür. Hekim tarafından yapıştırılan ve hasta tarafından çıkarılamayan protezlerin hepsine sabit protez denilebilmektedir.

Sabit Protez Fiyatları

Sabit protez fiyatları, çene yapısı ve diş numaralarına göre farklılık gösterebilir. Alt ve üst çeneler ayrı ayrı veya aynı anda yapılabilir.

Sabit Protez | Klinik İstanbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği